Zadzwoń do nas:   661931331 lub 785535302
Napisz do nas:   kontakt@alto-med.pl

Objawy niedosłuchu

Jak rozpoznać niedosłuch – objawy ubytku słuchu

Niedosłuch nie oznacza po prostu problemów ze słyszeniem cichych dźwięków. Jest to dużo bardziej skomplikowane, przede wszystkim w przypadku ubytków wynikających z wieku, w których to możliwości słyszenia dźwięków wysokotonowych osłabiają się w pierwszej kolejności. W takiej sytuacji można mieć kłopot w usłyszeniu chociażby ćwierkania ptaków, głosów żeńskich czy też głosów małych dzieci. Ubytek słuchu wpływa również na możliwości usłyszenia konkretnych spółgłosek, przez co nadążanie za konwersacją przez osobę niedosłyszącą staje się wyzwaniem.

Osoby dotknięte niedosłuchem, bardzo często nie zauważają pierwszych symptomów osłabionego słyszenia. Okazuje się, że to osoby z bliskiego otoczenia są zazwyczaj pierwszymi, od których dowiadujemy się, że mamy problem.

Przy niedosłuchu odbiorczym oznakami niedosłuchu są m.in.

  • gorsze rozumienie mowy (prosimy rozmówcę o powtórzenie zdania),
  • utrudniona rozmowa z wieloma osobami, lub w hałaśliwym otoczeniu (irytujemy się, że nie słyszymy, przeszkadza nam hałas, prosimy o mówienie głośniej),
  • bardzo często pojawia się stwierdzenie typu: „słyszę, a nie rozumiem”

Natomiast gdy mamy do czynienia z przewodzeniowym ubytkiem słuchu słyszymy wszystko znacznie ciszej. Mamy wrażenie, że inni cicho mówią. To jest przyczyną, że unikamy rozmów, prosimy o głośniejsze mówienie, pogłaśniamy telewizor, czy radio itp.

Jeśli sam nie dostrzegasz, że Twój słuch mógł ulec pogorszeniu, zalecamy wykonanie prostego testu – odpowiedz sobie szczerze na poniższe pytania.

  • Czy ktoś zwracał mi uwagę, że za głośno słucham muzyki, telewizji czy radia?
  • Czy często proszę rozmówcę o powtórzenie zdania?
  • Czy mam wrażenie, że ludzie mówią niezbyt wyraźnie?
  • Czy rozmowa w grupie ludzi sprawia, że muszę poświęcić więcej uwagi, koncentracji?
  • Czy czuję się zmęczenie po rozmowach w większej grupie ludzi?
  • Czy chodząc do kościoła, czy na koncert, spotkania, gdzie osoby mówią przez mikrofon , źle lub niewyraźnie słyszę?
  • Czy zdarzyło mi się nie usłyszeć przejeżdżającego auta, pukania do drzwi, czy dzwonka do drzwi?
  • Czy czujesz się zmęczony po wzięciu udziału w różnych wydarzeniach towarzyskich?
  • Czy starasz się unikać wydarzeń towarzyskich?
  • Czy dokucza Ci dzwonienie, piszczenie czy też brzęczenie w uszach?
  • Jeżeli na jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, koniecznie umów się na test słuchu. Lepiej wcześniej odpowiednio zareagować na pogarszający się słuch, aby nie stracić go bezpowrotnie. Test pozwoli określić, czy mamy do czynienia z niedosłuchem.

Co należy zrobić aby zapobiegać utracie słuchu?

Profilaktyka jest zawsze lepsza niż leczenie. W części przypadków możemy podjąć środki, aby zapobiec niedosłuchowi bądź opóźnić jego wystąpienie. Unikając na przykład głośnego słuchania muzyki czy hałasu, lub stosując odpowiednie ochronniki słuchu, możemy zapobiec utracie słuchu spowodowanej hałasem.
Dbanie o uszy, odpowiednie czyszczenie, unikanie przeciągów, zimna (noszenie czapek), chroni nas częściowo przed różnymi stanami zapalnymi, które mogą doprowadzić do osłabienia słuchu.

Nie pozwól, aby niedosłuch odebrał Ci radość z życia

W przypadku uwarunkowań genetycznych, wypadków, działania leków czy naturalnego procesu starzenia się, nie mamy wpływu na wystąpienie objawów pogorszenia słuchu. W takich sytuacjach możemy jedynie opóźniać lub zatrzymać proces postępowania niedosłuchu, stosując odpowiednie aparaty słuchowe, które pomagają w odzyskaniu zrozumienia mowy i zdolności słyszenia, niezależnie, czy mamy do czynienia z niedosłuchem na jedno ucho, czy też obustronnym.

Jeśli zależy Ci, aby cieszyć się dobrym słyszeniem i rozumieniem mowy nie lekceważ wszelkich objawów niedosłuchu. Zapisz się na bezpłatny test słuchu, porozmawiaj o wynikach z protetykiem słuchu, a w przypadku diagnozy niedosłuchu dowiedz się, jakie aparaty słuchowe będą dla Ciebie odpowiednie.